CZERWIEC:
Nadszedł upragniony przez wszystkich uczniów koniec roku szkolnego. Życzymy wszystkim rodzicom wytchnienia od spraw związanych ze szkołą i znalezienia czasu na zasłużony wypoczynek. Szkoła nie przestaje działać – przed nami rekrutacja do klas pierwszych, analizy, remonty i przygotowanie kolejnego roku szkolnego. Poniżej garść informacji na temat tego, co wydarzyło się w czerwcu. Zapraszamy do lektury.
1 czerwca
uczennice klasy IIB technikum pod kierunkiem p. Aurelii Kasprzak i p. Karoliny Szarzyńskiejprzygotowały pokaz fryzur ślubnych, wykonanych na zajęciach w ramach projektu edukacyjnego (etapy projektu: rysunek – projekt fryzury, wykonanie ozdoby do włosów i uczesanie modelki). Dziewczynki musiały przygotować kompletną stylizację: fryzura + ubiór. Pokaz zorganizowano w holu szkoły.
Samorząd Uczniowski obwołał ten dzień „Dniem bez plecaka”. Uczniowie mogli zaprezentować swoje kreatywne pomysły na zamiennik tradycyjnego plecaka.
Tego samego dnia klasy fryzjerskie uczestniczyły w spotkaniu z tegoroczną Mistrzynią Polski w konkurencji damskiej – p. Izabelą Bogucką. Pani Izabela, która podzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat zawodu fryzjera. Opowiedziała jak dotychczas pracowała i zdobyła obecny tytuł oraz możliwość startu w Mistrzostwach Świata. Młodzież miała okazje do obejrzenia nagrodzonych prac i zadawania pytań dotyczących jej sukcesów zawodowych. Jesteśmy dumni, że tegoroczna Mistrzyni Polski jest nauczycielem zawodu pracującym w naszej szkole!
2 – 14 czerwca
przeprowadzone zostały egzaminy zawodowe. Uczniowie klas trzecich technikum po gimnazjum i 10 uczniów klasy 3 Branżowej Szkoły I stopnia przystąpili do egzaminu z kwalifikacji FRK. 01 Wykonywanie usług fryzjerskich (technik usług fryzjerskich i fryzjer) oraz MOD. 03 Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych (technik przemysłu mody, krawiec- kwalifikacyjne kursy zawodowe). Nad przebiegiem egzaminów czuwała p. kierownik szkolenia praktycznego Grażyna Szczecińska. Trzymamy kciuki za wyniki!
3 czerwca
klasa IB technikum udała się do kina na film familijny Sonic 2. Szybki jak błyskawica.
Po seansie uczennice wraz z p. pedagog Anną Anioł oraz wychowawczynią p. Moniką Jakubowską poszły na spacer zakończony pysznym deserem. Środki finansowe wykorzystane na bilety do kina klasa otrzymała od Rady Rodziców za I miejsce w ilości głosów oddanych na naszą szkołę w głosowaniu w ramach PBO.
Tego samego dnia odbył się coroczny konkurs językowy „Z kulturą języka za pan brat”. Składał się z dwóch etapów. Najlepsza okazała się Ola z klasy IC, II miejsce zajęła Liwia z klasy IE, a trzecie Maks z IA. Uczestnicy zmagali się z zagadkami ortograficznymi, przysłowiami, poprawiali błędy. Finalistom gratulujemy, wszystkich zachęcam do uczestnictwa w przyszłorocznym konkursie, który tradycyjnie organizuje p. Izabela Podgórniak.
8 czerwca
finał Konkursu Wiedzy o Poznaniu: w finałowej rozgrywce uczestniczyły zespoły klas:
IIC , IID i IIIPA technikum. Zwyciężył zespół z klasy IICT, drugi był zespół z klasy IIIPA a trzeci z IIDT. Konkurs przygotowali i przeprowadzili nauczyciele historii.
Również tego dnia odbyła się pierwsza edycja szkolnego konkursu ortograficznego „O pióro dyrektora szkoły” w formie ćwiczeń online, przygotowanego i przeprowadzonego przez p. Barbarę Pelińską i p. Pawła Pelińskiego. Konkurs przeznaczony był dla wszystkich chętnych uczniów z klas technikum i branżówki – w sumie wzięło w nim udział 54 uczniów: 31 z technikum i 24 ze szkoły branżowej. Uczniowie pracowali na swoich telefonach. Dla każdego typu szkoły były przygotowane odmienne ćwiczenia o innym stopniu trudności. Ze względu na specyfikę naszej szkoły uczniowie mieli do napisania również krótkie dyktanda dotyczące ubioru: technikum – tekst o piżamie, a szkoła branżowa tekst o spódnicy. I miejsce w technikum zajęła Marika z klasy IIA a I miejsce w szkole branżowej Pola z klasy 3P2. Ortografia generalnie budzi w uczniach niepokój, onieśmielenie i strach. Konkurs m.in. miał na celu stworzenie okazji do przekonania ich, że ortografia nie jest taka straszna – może być również dobrą zabawą! Zwycięzcom gratulujemy, jesteśmy dumni ze wszystkich uczestników i zapraszamy do uczestnictwa w przyszłorocznym konkursie.
Tego samego dnia w ramach projektu „Klimat szkoły. Tworzymy go razem” grupa zainteresowanych uczniów uczestniczyła w warsztatach stacjonarnych na temat „Komunikacji i mediacji w szkole”. Szkolenie poprowadziła Pani Iga Rzyśkiewicz – trenerka Instytutu Edukacji Pozytywnej z Warszawy, zaproszona przez szkolnego doradcę zawodowego, p. Karolinę Mocarską-Sibera. Już szykuje się ciąg dalszy, czyli druga część!
14 czerwca
tego dnia przypadał Światowy Dzień Krwiodawstwa i z tej okazji uczniowie klas trzecich szkoły branżowej otrzymali poprzez dziennik elektroniczny informacje o oddawaniu krwi i link do strony Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Być może po uzyskaniu pełnoletności jedną z pierwszych samodzielnych i odpowiedzialnych decyzji uczniów będzie właśnie decyzja o oddaniu krwi i zarejestrowanie swoich danych w banku szpiku. Sprawą zajęła się p. Anna Sobańska.
15 czerwca
uczennice klasy IIB pod opieką p. Karoliny Szarzyńskiej w ramach projektu poznawania zawodów wyruszyły na wycieczkę do przedszkola „Biały orzeł”. Dziewczyny czesały dzieci w 6 grupach przedszkolnych. Maluchy z przedszkola dodatkowo miały możliwość czesać główki fryzjerskie oraz zapoznać się ze sprzętem fryzjerskim.
Tego samego dnia odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym posiedzenie Młodzieżowej Rady Miasta – jest to grupa przedstawicieli młodzieży z poznańskich szkół średnich działająca przy Urzędzie Miasta Poznania. Przedstawicielem naszej szkoły w tym roku był Konrad Kirsza z klasy IIIPA. Konrad już deklaruje chęć kontynuowania współpracy z MRM.
20 czerwca
nasi uczniowie klas fryzjerskich mogli uczestniczyć w pokazie wykonywania koka z dyskretnym ażurem, który dodał stylizacji lekkości. Pokaz poprowadziła p. Justyna Rohs – stylista fryzur z firmy Amazing Style.
20 – 27 czerwca
odbyły się egzaminy poprawkowe dla uczniów, którzy nie zdali części egzaminu lub całego w sesji styczeń – luty. Były to egzaminy z kwalifikacji AU.14 Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych, AU.26 Projektowanie fryzur oraz AU. 42 Organizacja procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych. Nad przebiegiem egzaminów czuwała p. kierownik szkolenia praktycznego Grażyna Szczecińska.
24 czerwca
tego dnia uczniowie otrzymali upragnione świadectwa promocyjne. Absolwenci szkoły branżowej I stopnia mogli odebrać swoje świadectwa ukończenia szkoły z rąk p. dyr. Marii Korczak na uroczystym pożegnaniu w sali gimnastycznej. Dumni jesteśmy ze wszystkich naszych absolwentów, ale szczególnie z tych, którzy odebrali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe.
Dodatkowo w czerwcu:
● w związku z obchodami Rocznicy Poznańskiego Czerwca 56 w ostatnim i przedostatnim tygodniu nauki dla klas technikum i branżowych nauczyciele historii pokazywali w klasach prezentacje multimedialne, film Czerwiec 56 i dokument o Romku Strzałkowskim, Uczniowie otrzymali również wiadomość przez dziennik elektroniczny o akcji „Światełko dla Czerwca ’56”. Polegała ona na zapaleniu na grobach symbolicznych światełek pamięci. To cykliczne przedsięwzięcie zainicjowane było przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 i ma na celu upamiętnienie nieżyjących już uczestników poznańskiego buntu oraz osób, które przez lata propagowały pamięć o tych wydarzeniach. Akcja trwała od 14.06 do 24.06.
Uczniowie, którzy wysłali zdjęcia z tych działań do swoich nauczycieli historii otrzymają ocenę z aktywności wpisaną we wrześniu na nowy rok szkolny.
● Na zajęciach z przedmiotu techniki fryzjerskie oraz technologia fryzjerska uczniowie klas IIA, IIIPA, IIIPB oraz klasy 3G1 i 3G2 ćwiczyli w ramach przygotowania do egzaminów zawodowych zadania egzaminacyjne z poprzednich lat z zakresu przedmiotów zawodowych fryzjerskich. Zajęcia prowadziła p. Małgorzata Kowalczyk.
● Pedagog szkolny, p. Anna Anioł, zrealizował w klasie IB program profilaktyczny „ARS- czyli jak dbać o miłość”.
● Uczniowie klas IIIGC, IIIPD, IIIPE oraz IIIPF zorganizowali na lekcjach języka polskiego „Piknik z lekturą. Czytanie na trawie”. To już nasza szkolna tradycja, że gdy tylko aura na to pozwala, przynosimy do szkoły książki naszych ukochanych autorów, sadowimy się wygodnie na kocach na szkolnym boisku i, zaopatrzeni w smaczne przekąski i napoje, zanurzamy się w lekturę. Potem wymieniamy się uwagami na temat czytanych książek, dyskutując o bohaterach, motywach literackich i gatunkach. To wspaniałe lekcje polskiego, wyczekiwane przez cały rok przez uczniów i nauczycielkę, p. Elżbietę Miłowską!
MAJ:
Maj był miesiącem szczególnie gorącym, wbrew temu co za oknem, z powodu wystawiania ocen końcoworocznych. Niejeden uczeń wreszcie sięgnął po zeszyt i książkę, żeby wywalczyć sobie promocję do następnej klasy lub podwyższyć ocenę. Za wszystkich trzymamy kciuki! Poniżej znajdą Państwo zestawienie tego, co działo się w maju w szkole oprócz wspomnianej batalii.Zanim jednak o maju, jeszcze jedna informacja z kwietnia, która choć ważna – umknęła. Na szczęście newslatter ma uważnych czytelników dbających o jego rzetelność. Dziękujemy mamie, która nam o wydarzeniu przypomniała!:
6 kwietnia odbył się drugi etap konkursu Mała Pętelka – FINAŁ.
Spośród zakwalifikowanych do tego etapu kolekcji i nadesłanych modeli, jury podczas obrad wyłoniło laureatów oraz przyznało dyplomy i nagrody:
„Hollywood Glam na ulicy” oraz „Formalnie-nieformalnie, moda Home Office”
● KATEGORIA I – UBIÓR UŻYTKOWY
I miejsce – Patrycja Osińska „Ready to eat”, Bytomski Ośrodek Edukacji, Bytom
II miejsce – Katarzyna Skrzek „Cruel”, Zespół Szkół Ekonomicznych, Dąbrowa Górnicza
III miejsce – Karolina Szewerniak „Dragon no hono”, Zespół Szkół Ekonomicznych, Dąbrowa Górnicza
Wyróżnienie:
za innowacyjne podejście do konstrukcji Natalia Kwiotek „Klasyczna wygoda”, Bielska Szkoła Przemysłowa, Bielsko- Biała
● KATEGORIA II – UBIÓR AWANGARDOWY
I miejsce – Mateusz Migała „Dysphoria”, Zespół Szkół Ekonomicznych, Dąbrowa Górnicza
II miejsce – Karolina Pańczak „Czarne mleko”, Zespół Szkół Gospodarczych, Rzeszów
III miejsce – Anna Witczak „Inside”, Zespół Szkół Odzieżowych, Poznań
● KATEGORIA III – FRYZURA UŻYTKOWA
I miejsce – Maja Sochacka za fryzurę „Hollywood Diamond”, Technikum Odzieżowe i Fryzjerskie, Warszawa
II miejsce – Agata Herzog za fryzurę „Hollywoodzkie piórko”, Zespół Szkół Odzieżowych, Poznań
III miejsce – Julia Maciąg za fryzurę „E’lan Hollywood”, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Biłgoraj
Wyróżnienie – Igor Bilecki za fryzurę „Lokowy skin fade”, Zespół Szkół Odzieżowych, Poznań
● KATEGORIA IV – FRYZURA AWANGARDOWA
I miejsce – Gabriela Rzeżnik za fryzurę „Aleją gwiazd”, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Biłgoraj
II miejsce – Angelika Serwin za fryzurę „Carved In the style of Hollywood”, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Biłgoraj
III miejsce – Joanna Kędzierska za fryzurę „Floral lady”, Zespół Szkół Usługowych, Ostrów Wlk.
Wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy, a z naszych uczniów jesteśmy bardzo dumni.
3 maja
w ramach obchodów Konstytucji 3 Maja uczniowie otrzymali zadanie zrobienia ciekawego plakatu dotyczącego tego wydarzenia. Było to zadanie dla chętnych zaproponowane przez nauczycieli historii.
4 – 16 maja
w tych dniach byliśmy szczególni zmobilizowani z powodu troski o stworzenie jak najlepszych warunków dla naszych abiturientów przystępujących do egzaminów maturalnych. Od 4 do 6 maja uczniowie mieli dni wolne od zajęć aby zdający mogli w ciszy zmierzyć się z egzaminami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. W kolejne dni uczniowie powrócili do szkoły, ale nad zachowaniem spokoju czuwali wyznaczeni uczniowie z Samorządu Uczniowskiego. Między 9 a 16 maja zdający rozwiązywali arkusze na poziomie rozszerzonym z języka polskiego, angielskiego, niemieckiego, matematyki, WOS, biologii i chemii. Za wyniki jak co roku trzymamy kciuki, aż są białe!
8 maja
grupa uczennice z klas szkoły branżowej uczących się w zawodzie fryzjer, pod opieką p. Katarzyny Helwich i p. Beaty Malchrowicz, rozpoczęła trzytygodniowy staż w Centrum Kształcenia i Technologii w Wetzlar, działającym przy Izbie Rzemieślniczej w Wiesbaden w Niemczech. Pod okiem Manueli Reiter – instruktorki sztuki fryzjerskiej – uczennice podnosiły swoje umiejętności z zakresy fryzjerstwa oraz znajomości języka niemieckiego.
9 maja
wybrani uczniowie klas fryzjerskich uczestniczyli w pokazie z fryzjerstwa męskiego – barberingu. Pokaz prowadził p. Lucjan Szajbel, mistrz fryzjerstwa męskiego. Pan Szajbel przybył na zaproszenie p. Adama Szulca, znanego barbera poznańskiego.
19 maja
nauczycielki przedmiotów zawodowych: p. Izabella Pilarczyk i p. Małgorzata Kowalczyk uczestniczyły wraz z uczniami klas trzecich szkoły branżowej 3G1, 3G2, 3P2 i 4 w wolontariacie polegającym na realizowaniu usług fryzjerskich w Punkcie Relokacji uchodźców w Kiekrzu. Relacje z tego wydarzenia można obejrzeć na stronie szkoły.
20 maja
klasa IIIPB udała się do Muzeum H. Sienkiewicza, aby pogłębić swoją wiedzę na temat twórczości pisarza. Pani przewodniczka bardzo ciekawie opowiadała o kobietach w życiu Sienkiewicza, o jego patriotyzmie i sposobach na niepodległość. Wyjście zorganizowała p. Izabella Podgórniak.
22 maja
na zajęciach z Wytwarzania Wyrobów Odzieżowych 16 maja uczniowie klasy IID technikum z p Magdaleną Mączyńską odszywali kwiaty i serca. Prace te zostały wykorzystanie podczas festynu „Majówka na Rynku Bernardyńskim” w celu promowania naszej szkoły. W festynie udział wzięły uczennice Patrycja z klasy IIIPD i Marianna z klasy 1.3 oraz p. Lidia Koralewska i p. Magdalena Ignaszak.
Festyn to warsztaty ogrodnicze, rzemieślnicze i loteria kwiatowa, występy staromiejskich artystów, a także atrakcje dla dzieci i dorosłych. Impreza ma na celu rewitalizację Rynku Bernardyńskiego. Imprezę zorganizował Urząd Miasta, aktywiści Fyrtla Garbary i Centrum Inicjatyw Lokalnych Startownia Staromiejska.
25 kwietnia – 24 maja
uczniowie klas trzecich w zawodzie technik usług fryzjerskich i technik przemysłu mody odbywali praktyki uczniowskie w przedsiębiorstwach. Testując już posiadane umiejętności uczniowie mieli okazję obserwować jak wygląda organizacja pracy w zakładach.
24 maja
rozegrany został szkolny turniej tenisa stołowego organizowany przez p. Marcina Szwabiga.
27 maja
o godz. 10.35 w świetlicy szkolnej odbyły się eliminacje zespołów klasowych do Szkolnego Konkursu Wiedzy o Poznaniu, zorganizowanego przez nauczycieli historii.
Wyniki eliminacji:
zespół klasy IICT – 51 punktów-finał
zespół klasy IIDT – 49 punktów -finał
zespół klasy IIIPA – 47 punktów-finał
31 maja
10 pięcioosobowych zespołów uczniowskich zmierzyło się w szkolnym turnieju siatkówki zorganizowanym przez p. Magdalenę Maciejewską i p. Pawła Musiała.
Działania Samorządu Uczniowskiego
● w ramach konkursu „Fundusz Samorządów Uczniowskich” samorząd pozyskał środki finansowe z Urzędu Miasta Poznania na doposażenie łazienek zgodnie z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez uczniów. Zakupione zostały piękne lustra, które zawieszono we wszystkich toaletach uczniowskich.
● Samorząd zorganizował prelekcje dla trójek klasowych dotyczące higieny osobistej oraz dbania o wspólną przestrzeń. Prelekcje poprowadziła Michalina z klasy IIIPE (28 kwietnia) oraz Patrycja z klasy IIIPD (30 maja), prowadzące przygotowały na tę okazję specjalne prezentacje. Trójki klasowe miały za zadanie przekazanie informacji ze spotkania na lekcjach wychowawczych w swoich klasach.
KWIECIEŃ:
Kwiecień przyniósł nam wolność od obostrzeń pandemicznych oraz odpowiednią ilość dni, żeby można było podjąć trochę więcej działań. Był to gorący miesiąc szczególnie dla kończących klas technikum – przystępującym do egzaminów maturalnych życzymy łatwych zadań i przyjaznych tematów! – oraz dla uczniów trzecich klas szkoły branżowej z powodu trwających egzaminów czeladniczych. Podejście do takiego egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły. Wyniki będą dopiero w sierpniu, ale kciuki trzymamy już teraz!
Poniżej zestawienie wydarzeń z kwietniowego życia szkoły, zapraszamy do lektury.
4 kwietnia
klasa IIIA technikum podczas lekcji geografii słuchała podcastu „Nie tamujmy rzek, niech płyną”. Ekspert pokazał całą prawdę i obalił mity o tamach, regulacjach rzek i szkodliwych inwestycjach. Ponadto, wybrani uczniowie przygotowali i pokazali prezentację o negatywnym wpływie działalności człowieka na hydrosferę. Lekcja zakończyła się propozycjami zmian, które może wdrożyć każdy z nas w celu ochrony zasobów wodnych Ziemi. Lekcję poprowadziła p. Monika Jakubowska
5 kwietnia
odbył się ogólnoszkolny konkurs on-line z kolorymetrii dla klas 3 i 4 fryzjerskich zarówno technikum jak i szkoły branżowej. Procedura wyglądał następująco: o godz. 18.00 wygenerowany został link udostępniony poprzez dziennik elektroniczny, a o godz. 20.00 udostępniono test składający się z 20 pytań – czas na odpowiedź to 20 sekund na pytanie. Konkurs zorganizowały nauczycielki praktycznej nauki zawodu panie: Ewa Szóstak, Katarzyna Helwich oraz Beata Malchrowicz.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Wiktoria z klasy IIPA
II miejsce – Adrianna z klasy IIIPA
III miejsce – Adrian z klasy IIIGB
IV miejsce – Julia z klasy IVA
V miejsce – Sandra z klasy IVA
Brawo zdolnym uczniom!
Tego samego dnia odbył się egzamin próbny w klasie IIIGD technikum z wykonania w ramach przygotowania do egzaminu z kwalifikacji MOD.03. Egzamin właściwy planowany jest na początek czerwca tego roku. Egzamin próbny z części teoretycznej odbył się 20 kwietnia jeszcze w starej wersji papierowej – nowa formuła odbywać się będzie na komputerach. Egzaminy opracowała i przygotowała p. Anna Żywocka-Streker.
6 kwietnia
nasza szkoła wzięła udział w „Arenie Zawodów”. Jest to wydarzenie skierowane do uczniów klas VIII szkół podstawowych, by mogli zapoznać się z ofertą szkolnictwa zawodowego. Arena odbywa się w ramach kampanii „Szacun dla zawodowców” organizowanej przez Miasto Poznań i Powiat Poznański na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nasi uczniowie przedstawiali zawody, które można zdobyć w naszej szkole: Fryzjer, Technik usług fryzjerskich, Technik przemysłu mody oraz Technik stylista. Zainteresowanie naszym stoiskiem było duże, młode fryzjerki i krawcowe w miłej atmosferze wyjaśniały zainteresowanym uczestnikom jak można zrobić sprawnie i estetycznie ciekawą fryzurę i jak można posługiwać się maszyną krawiecką. Punktem kulminacyjnym Areny Zawodów był pokaz mody zaprezentowany przez modelki ZSO w kolekcjach uszytych w naszych pracowniach krawieckich. Wydarzenie transmitowane było w mediach. Nad przygotowaniem i przebiegiem akcji czuwała p. Karolina Mocarska-Sibera i wybrani nauczyciele.
Tego samego dnia, podopieczna p. Katarzyny Helwich, Agata Herzog zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Mała Pętelka“ w kategorii „HOLLYWOOD GLAM NA ULICY“. Agata swoją fryzurę konkursową zatytułowała „Hollywoodzkie Piórko“. Brawo dla Agaty!
7 kwietnia
uczennice z klasy IIA i IIIPA technikum promowały w Szkole Podstawowej 62 zawody naszej szkoły: Technik usług fryzjerskich, Technik przemysłu mody oraz Technik stylista. Ósmoklasiści zostali poinformowani o systemie nauki, kwalifikacjach jakie można uzyskać oraz umiejętnościach jakie nabywają w trakcie edukacji w naszej szkole. Zainteresowanie było duże. Nad uczennicami czuwały panie Katarzyna Helwich i Magdalena Mączyńska.
8 kwietnia
w klasach IIIF i IIIB technikum podczas lekcji geografii został poruszony temat zmiany klimatu. Uczniowie słuchali podcastu „Klimat (nie) dla morza. Zmiana klimatu a mieszkańcy Bałtyku”. Bałtyk jest wyjątkowym i wrażliwym ekosystemem, od którego wszyscy zależymy i który zależy od nas. Uczniowie po wysłuchaniu porcji wiedzy o jedynym morzu, do którego mamy dostęp, podzielili się swoimi ciekawymi przemyśleniami. Zajęcia przygotowała p. Monika Jakubowska.
9 kwietnia
odbył się festyn sąsiedzki na Mostowej, w którym uczniowie naszej szkoły prowadzili warsztaty plastyczne. Corocznie organizowany festyn ma na celu integrację społeczności dzielnicy Stare Miasto oraz pokazanie mieszkańcom Poznania potencjału Garbar. W festynie z uczniami uczestniczyła p. Lidia Koralewska.
11, 12 i 13 kwietnia
to trzy dni rekolekcji w naszej szkole. W tym czasie zamiast w lekcjach, młodzież mogła uczestniczyć w spotkaniach rekolekcyjnych. Osoby uczestniczące w lekcjach religii mogły posłuchać siostry Anny Maciejewskiej, Franciszkanki Rodziny Maryi na temat „Maryja i kobiecość”. Trzeciego dnia odbyła się Masz Św. w kościele Św. Rocha 10.
Osoby nieuczestniczące w lekcjach religii natomiast wzięły udział w spotkaniu z p. Joanną Malinowską prezes fundacji Zmiana Dla Jutra, tematem spotkania było „Podążaj za głosem swojego serca. Czyli dlaczego warto lepiej poznać siebie i swoje możliwości”. Kolejny dzień to warsztaty z wprowadzenia do komunikacji interpersonalnej oraz mediacji. Na zajęciach przedstawione zostały korzyści płynące z mediacji oraz ćwiczenia związane z formułowaniem komunikatów, rozróżnianiem faktów od opinii.
Ostatniego dnia uczniowie mogli wziąć udział w spotkaniu p. Grażyną Kołdycką i p. Anną Pisula z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 7 na temat radzenia sobie ze stresem.
Rekolekcje odbyły się w trybie zdalnym.
20 kwietnia
uczniowie klas trzecich po gimnazjum, uczący się w technikum usług fryzjerskich i technikum przemysłu mody, rozpoczęli miesięczną praktykę w przedsiębiorstwach zgodnych z kierunkiem kształcenia. Oby praktyki przyniosły naszym uczniom jak najwięcej cennych doświadczeń. Wcześniej, młodzieży została przygotowana do praktyk zawodowych za zajęciach w szkole poprzez zapoznanie się z organizacją salonów m.in. u Darka Madeja naszego absolwenta (pięciu uczniów właśnie tam odbywa praktyki jako asystenci fryzjera). Praktyki zorganizowała p. kierownik szkolenia praktycznego Grażyna Szczecińska. Nad przygotowaniem uczniów czuwała p. Izabeli Pilarczyk.
21 kwietnia
klasy IE i IIIPE technikum pod opieką p. Klaudii Augustyniak, p. Agnieszki Schlegel, p. Magdaleny Mączyńskiej oraz p. dyr. Marii Korczak wzięły udział w wycieczce do Galerii Sztuki Nowoczesnej Okręgowego Muzeum w Bydgoszczy na wystawę „Od princeski do New Look”. Wystawa pokazuje ubiory damskie z kolekcji Adama Leja z lat 1890-1950. Na wystawie można podziwiać modę damską w różnych kontekstach związanych z sytuacją i rolą społeczną kobiet w poszczególnych epokach. Począwszy od skrępowania konwenansem i gorsetem, poprzez stopniową i wieloletnią emancypację, zyskanie praw wyborczych i zaistnienie w sferze publicznej, z tworzeniem kobiecych struktur wojskowych w czasach walki o niepodległość kraju, aż po funkcjonowanie w nowej rzeczywistości po II wojnie światowej.
22 kwietnia
Aleksandra z klasy IIA technikum, brała udział w konkursie na Instagramie w kategorii makijaż artystyczny. Ola doszła do ścisłego finału. Gratulujemy Oli!
Tego dnia przypada Dzień Ziemi a w tym roku przebiegał pod hasłem przewodnim „Inwestujemy w naszą planetę”. Uczniowie podczas lekcji geografii słuchali wywiadu z Katarzyną Wągrowską – ekspertką od „zero waste”. Celem wydarzenia było poznanie zasad życia zgodnego z zasadą „zero waste”, mi. in. ograniczania odpadów, świadomej konsumpcji i ekonomii współdzielenia. Nasi uczniowie proponowali również swoje pomysły na życie w duchu wspomnianej idei. Zajęcia poprowadziła p. Monika Jakubowska.
Również tego dnia klasa IIC technikum uczestniczyła w symbolicznym sprzątaniu terenu wokół szkoły i terenów przyległych. Cyklicznie organizowana akcja proekologiczna ma uświadomić nam jak ważną sprawą jest ochrona środowiska naturalnego również poprzez racjonalną gospodarkę odpadami. Nasi uczniowie bardzo zaangażowali się w zbieranie odpadów, za co otrzymali pochwały. Grupą opiekowała się p. Monika Jakubowska.
26 i 28 kwietnia
odbyła się kolejna tura próbnych egzaminów zawodowych, część pisemna przy komputerach dla klas trzecich po gimnazjum i słuchaczy Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych. Był to swoisty trening techniczny przed egzaminami zaplanowanymi na czerwiec.
27 kwietnia
tego dnia Odzieżówka otworzyła swoje drzwi szeroko dla wszystkich zainteresowanych podjęciem nauki w kolejnym roku szkolnym. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Goście mogli posłuchać o sposobie kształcenia, praktykach uczniowskich, zadać pytania i obejrzeć pracownie.
28 kwietnia
w czwartkowe popołudnie rodzice klas pierwszych, drugich i trzecich wzięli udział w spotkaniu z nauczycielami, wychowawcami i kierownictwem szkoły. Spotkania poprzedziła interesująca prelekcja policjanta na temat przeciwdziałania uzależnieniom i zachowaniom szkodliwym.
29 kwietnia
uroczyście pożegnaliśmy uczniów klas czwartych technikum oraz słuchaczy semestru szóstego Liceum dla Dorosłych. Jesteśmy dumni z każdego świadectwa i mocno trzymamy kciuki za wszystkich tegorocznych maturzystów.
Kwiecień, jak co roku, to w naszej szkole miesiąc promocji zdrowia i ekologii. Młodzież brała udział w następujących przedsięwzięciach:
● klasy I szkoły branżowej i technikum wzięły udział w programie „Wybierz życie-pierwszy krok”, którego głównym celem jest profilaktyka raka szyjki macicy. Program jest realizowany wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu, która dostarczyła materiały edukacyjne dla uczniów (ulotki i zakładki do książki);
● klasy II technikum wysłuchały podcastu „Smog- cichy zabójca” ze strony WWF i rozwiązały zadania z nim związane;
● klasy III technikum wzięły udział w lekcji pt. „Stres – podłoże biologiczne”. Lekcja nawiązywała do spotkania z pedagogami PPP w Poznaniu w czasie rekolekcji;
● odbyła się akcja „Wiosenne Porządki”, która miała wymiar zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Rozmawialiśmy na lekcjach o potrzebie segregowania śmieci, a z niektórymi klasami wybraliśmy się nad Wartę, aby symbolicznie posprzątać ten teren;
Nad opisanymi działaniami czuwała p. Anna Sobańska
● uczniowie klas I i II technikum wzięli udział w konkursie ekologiczno- plastycznym pt. „Drugie życie odpadów”.
Celem konkursu było kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne, promowanie idei powtórnego wykorzystywania odpadów i zapobiegania ich powstawaniu, a także uczenie zasad zdrowej rywalizacji oraz doskonalenie pracy w grupie i współdziałania w zespole.
Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu ubioru z odpadów nadających się do późniejszej segregacji.
Jury przyznało nagrodę główną dla klasy IA i dwa wyróżnienia: dla klasy ID i IIC. Bardzo serdecznie gratulujemy!
Jednocześnie dziękujemy wszystkim klasom za udział w konkursie. Wszystkie prace były pomysłowe, oryginalne i estetyczne. Wszystkie stroje można oglądać w holu szkoły. Konkurs przygotowały i przeprowadziły p. Monika Jakubowska i p. Anna Sobańska.
Również w kwietniu p. Eugenia Olkiewicz dokonała posumowania działań lekcyjnych klas IC i ID technikum wystawą prac plastycznych inspirowanych sztuką, a szczególnie kierunkiem zwanym „taszyzmem” wykorzystanym do projektowania tkanin. Wystawie towarzyszy ekspozycja kompozycji dynamicznych wykonanych przez uczniów na manekinie.
Kwiecień był również Miesiącem Pamięci Narodowej. Klasy otrzymały zadanie odwiedzenia jednego z miejsc pamięci w swojej okolicy, zapalenia symbolicznego znicza, zrobienia zdjęcie swoich odwiedzin oraz krótkiego opisania tego miejsce. Parce należało przesłać przez zakładkę ‘zadanie’ w Mobidzienniku. Było to oczywiście zadanie dla chętnych. Za opracowanie i opis tego zadania dziękujemy p. Dorocie Schwarz-Wolskiej.
MARZEC:
Długi marzec umożliwił podjęcie znacznie większej ilości działań niż poprzednio, zachęcam do zapoznania się z krótkim raportem z tego co działo się w szkole w minionym miesiącu.
Z okazji nadchodzących Świąt w kwietniu składamy Państwu już teraz najserdeczniejsze życzenia spokoju, zdrowia i jak najwięcej ciepłego uśmiechu do świata i do siebie samych.
W szkole w marcu:
Wojna w Ukrainie bardzo nas wszystkich poruszyła. Na początku marca młodzież z różnych klas wykonała na styropianowych główkach kompozycje przestrzenne w barwach niebiesko – żółtych wyrażając swoją solidarność z Ukrainą.
Jednak to, czego nasi sąsiedzi doświadczyli później, było o wiele boleśniejsze. Pod koniec miesiąca powstały kompozycje inspirowane rokokową „Modą faktów”. Z ogromnym zaangażowaniem klasa IIB technikum przetworzyła trudne emocje na określone działania twórcze.
Wystawa prac znajduje się na parapetach okiennych korytarzy pierwszego i drugiego piętra szkoły, a nad ich powstawaniem czuwała p. Eugenia Olkiewicz.
Pani Karolina Dobrzyńska-Szefer, nauczyciel plastyki, zgłosiła do konkursu URBAN IN- Miasto dla każdego prace plastyczne czterech uczennic: Zhasmin, Judyty i Kaji z klasy IE oraz Agaty z klasy ID technikum.
Tematyka dotyczy następujących aspektów:
Miasto dostępne – bez barier, dla wszystkich bez wyjątku. Miasto, którego rozwiązania zapewniają swobodny dostęp do dóbr i usług oraz możliwości swobodnego i pełnego udziału w życiu społecznym i publicznym wszystkim ludziom, w tym osobom o szczególnych potrzebach.
Miasto zielonej transformacji – dbające o środowisko, m.in. w zakresie efektywnej energetyki oraz zapewnienia transportu niezmotoryzowanego i publicznego, nasycone terenami zielonymi, dążące do neutralności klimatycznej oraz wykorzystujące rozwiązania oparte na zasobach przyrody.
Za nasze uczennice trzymamy mocno kciuki!
Kolejny konkurs, w którym biorą udział uczniowie z klasy I i II technikum nosi tytuł „Drugie życie odpadów”. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o odpadach biodegradowalnych i doskonalenie pracy w grupie. Wszystkie przygotowane modele ubrań z odpadów będzie można oglądać już w kwietniu!
Julia z klasy IIIPE i Yelyzaveta z klasy IID technikum zakwalifikowały się do drugiego etapu XI Ogólnopolskiego Konkursu Kreowania Ubiorów „Siła Jednego Koloru” organizowanego przez szkołę w Warszawie. Dziewczynki zaprojektowały tematyczną kolekcję odzieży i uszyły jeden, wybrany przez komisję konkursową, model. Trzymamy kciuki za nasze uczennice!W tych działaniach wspierała je p. Katarzyna Czerwińska.
1 marca
klasa IIA technikum wraz z wychowawczynią p. Anną Sobańską w ramach lekcji wychowawczej wybrała się na Wystawę UMP i IPN poświęconą akcji Bollwerk w 1942r. w Poznaniu. Lekcja odbyła się w ramach edukacji patriotycznej.
6 marca
nauczycielki zajęć praktycznych p. Beata Malchrowicz, p. Ewa Szóstak i p. Katarzyna Helwich oraz uczeń Adam Chyliński z klasy IIAT wzięli udział w szkoleniu u pani Tatiany w salonie „Postrewol” na ulicy Mostowej 4. Były to warsztaty szkoleniowe wokół fal hollywodzkich oraz upięć BOHO. Fryzury tego typu nosiły chętnie wielkie gwiazdy starego kina. Zmysłowe fale królują także dziś na wykwintnych galach. Jest to modna uniwersalna fryzura idealna na śluby i inne uroczystości. Taka fryzura pasuje zarówno do zwiewnej sukienki, jak i do jeansów, daje efekt retro, klasycznej elegancji oraz romantycznego kobiecego looku.
7 marca
odbył się konkurs czytelniczy „Czytam, więc wiem”. Wzięło w nim udział 5 osób. Wszyscy wykazali się bardzo dobrą znajomością utworu „Stowarzyszenie umarłych poetów”, ale bezkonkurencyjna była Karina z klasy IID. Brawo Karina! Konkurs przeprowadziła p. Izabela Podgórniak.
10 marca
odbył się półfinał ogólnopolskiego Konkurs dla Młodych Krawców i Projektantów im. Małgorzaty Zaręby. Jury wybrało z nadesłanych filmów po 8 prac w dwóch kategoriach tematycznych – łącznie 16 kolekcji odzieżowych zostało zakwalifikowanych do dalszego etapu konkursu, który nastąpi już 6 kwietnia.
Tego samego dnia uczennice klasy 2.4 Branżowej Szkoły I stopnia na lekcji języka polskiego związanej z ekologią tworzyły wiersze i piosenki dotyczące betonozy. Powstały interesujące i różnorodne teksty, układane przez dziewczęta w parach lub indywidualnie. Brawo dla uczennic za kreatywność, zaangażowanie i odwagę w prezentowaniu tekstów na forum klasy. Najciekawsze prace Emilki, Oli i Dominiki ukażą się w najbliższym numerze naszej szkolnej gazety! Z uczennicami pracowała p. Barbara Pelińska.
11 marca
klasa IIIPB wraz z SU przeprowadziła loterię fantową. Dochód przeznaczony był na pomoc Ukrainie. Zebraliśmy 975,20 zł. Loteria cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wszystkie losy zostały wykupione, a nawet ich zabrakło. W akcję włączyli się uczniowie i nauczyciele, przynosząc fanty i kupując losy. Wszystkim zaangażowanym dziękuje organizator – p. Izabela Podgórniak.
14 marca
uczniowie klas drugich i trzecich Branżowej Szkoły I stopnia w zawodzie Fryzjer zmagali się z rozmowami kwalifikacyjnymi na staż zawodowy w Centrum Kształcenia i Technologii w Wetzlar w ramach projektu POWER 2019-1-PL01-KA102-063563 Tytuł: „Czas na staż”. Zakwalifikowani uczniowie od 20 marca co niedzielę i poniedziałek biorą udział w zajęciach dodatkowych z języka niemieckiego, zajęciach kulturowych, BHP oraz zawodowych. Uczestnictwo w zajęciach jest jednym z warunków wyjazdu na staż zagraniczny.
17 marca
IV klasa technikum na zajęciach praktycznych wykonywała fryzury zainspirowane znanymi postaciami – aktorami, postaciami znanymi z filmów czy piosenkarzami takimi jak: Hermiona Granger, Valentina Zenere, Jared Leto, Kurt Cobain. Były to zajęcia łączone. Pomysł narodził się w trakcie wyjścia do kina na film „Uncharted” zorganizowany przez p. Beatę Malchrowicz i p. Katarzynę Helwich.
21 marca
w pierwszym dniu wiosny odbyło się spotkanie (przy kawie i dobrym ciastku) z paniami z Klubu Seniora „Mongolia” przy ulicy Jackowskiego 5. Po długiej przerwie pandemicznej uzgodniono warunki ponownej współpracy z naszą szkołą. Panie przed pandemią regularnie odwiedzały nasze pracownie fryzjerskie pełniąc rolę modelek dla naszych młodych adeptów. Na zajęciach praktycznych uczniowie zajmowali się paniami jak profesjonalni fryzjerzy – przeprowadzali zabiegi pielęgnacyjne, koloryzacje, modelowali. Nasze seniorki wykazały zainteresowanie propozycją kontynuacji współpracy i zgodziły się na odwiedziny w naszych pracowniach we wrześniu w nowym roku szkolnym. Spotkanie zorganizowała p. Katarzyna Helwich.
22 marca
Amelia Kolasińska z klasy IIIPB zdobyła wyróżnienie w XIV Ogólnopolskim Konkursie Fantazji Fryzjerskiej „Siła Koloru”. Kreatywna fryzura została samodzielnie opracowana i wykonana przez Amelię na zajęciach praktycznych prowadzonych przez p. Katarzynę Helwich.
22 i 24 marca
odbyły się warsztaty szkoleniowe „Geometria brwi” w klasach IIIPB, IIIPA i IVAT. Pani Karolina Grausz przeprowadziła zajęcia, na których podkreślała i wydobywała naturalne piękno brwi. Pani Grausz wyjaśniła uczniom, że sekret tkwi w szczegółach. Doskonała linia brwi nadaje twarzy charakteru i pozwala czuć się komfortowo niezależnie od dnia i sytuacji. Prowadząca zajęcia poruszyła również kwestię kształtu łuku brwi, który wspiera urodę i dodaje oczom głębszego wyrazu. Uczniowie pracowali w parach i wykonywali pod okiem eksperta geometrię brwi, a następnie farbowali je henną. Warsztaty zorganizowały panie prowadzące zajęcia praktyczne: p. Beata Malchrowicz, p. Karolina Szarzyńska i p. Katarzyna Helwich.
24 i 29 marca
uczniowie klas trzecich po gimnazjum w zawodzie technik przemysłu mody podeszli do próbnego egzaminu technicznego przeprowadzanego w trybie online. Celem egzaminu było zapoznanie się z systemem, w którym będą zdawać egzamin z kwalifikacji w sesji letniej. Egzaminy będą dotyczyć dwóch kwalifikacjach FRK.01 WYKONYWANIE USŁUG FRUZJERSKICH i MOD.03 PROJEKTOWANIE I WYTWARZANIE WYROBÓW ODZIEŻOWYCH.
29 i 31 marca
odbyły się egzaminy próbne trzecich klas TOU z teoretycznych przedmiotów zawodowych. Był to egzamin próbny potwierdzający kwalifikacje w zawodzie FRK.01 dotyczący teoretycznej wiedzy z przedmiotów zawodowych. Egzamin w formie testu z jedną prawidłową odpowiedzią przeprowadziły p. Izabella Pilarczyk i p. Violetta Klabińska.
31 marca również klasa IIIGC technikum mogła spróbować swoich sił podczas próbnego egzaminu z Wykonywania wyrobów odzieżowych, przygotowanego przez p. Magdalenę Mączyńską.
31 marca
był to ważny dzień dla uczniów klas czwartych technikum, ponieważ wtedy otrzymali wyniki swoich egzaminów zawodowych – komplet zdanych egzaminów uczyni z naszych czwartoklasistów techników. Gratulujemy wszystkim, którym się to udało!!!
LUTY:
Luty, jako najkrótszy miesiąc dla szkoły również częściowo z powodu nauki w trybie zdalnym, nie pozostawił nam wiele okazji do podjęcia działań dodatkowych. Najważniejsze było przeprowadzenie próbnych egzaminów maturalnych a co więcej, proszę przeczytać poniżej.
10 stycznia – 28 lutego
w klasie IIA technikum trwały prace nad projektami „form geometrycznych w strzyżeniu włosów koło, kwadrat, trójkąt, owal”. 3 lutego podczas lekcji przeprowadzonej metodą projektu na platformie Teams uczniowie wykonali plakaty na temat form geometrycznych w programie Google Jamboard. Następnie 7 lutego podczas lekcji odwróconej zaprezentowali swoje prace. 28 lutego przełożono projekty na model w postaci główek styropianowych. Zajęcia tak ciekawymi metodami prowadziła p. Małgorzata Kowalczyk.
2 – 18 lutego
p. Małgorzata Kowalczyk przeprowadziła lekcje metodą projektu oraz metodą odwróconą w klasach 1.3, 3P1, 3P2, 3PA, IIA, IIIPB oraz IB. Poruszono tematy zawodowe fryzjerskie oraz tematy ujęte w planie wychowawczym (np. motywacja, co lubię a czego nie w nauce stacjonarnej oraz nauce on – line). Uczniowie podczas zajęć wykonywali projekty w formie prezentacji lub plakatu w programie Google Jamboard. Następnie zaprezentowali swoje prace oraz zdobyte podczas zajęć wiadomości.
Natomiast w klasie IB odbywały się lekcje prowadzone metodą odwróconą na platformie TEAMS. Uczniowie pracowali nad prezentacjami dotyczącymi pielęgnacji różnego rodzaju włosów oraz wykonywali cząstkowe zadania egzaminacyjne z zakresu projektowania fryzur. Zajęcia prowadziła p. Małgorzata Kowalczyk.
1 -4 lutego
aż czwarte podejście do próbnych matur na szczęście powiodło się i wszyscy chętni uczniowie czwartych klas technikum mogli zmierzyć się z arkuszami zakupionymi w wydawnictwie Operon. Z uwagi na obowiązujący w tym czasie tryb nauki zdalnej, w egzaminach mogli wziąć udział chętni uczniowie a lekcje na ten czas zostały zawieszone. Rozczarowuje tylko fakt, że nie wszyscy planujący w tym roku podejście do majowej matury uczniowie, skorzystali z danej im szansy.
Oprócz tego również w lutym:
● nauczyciele historii przeprowadzili lekcje rocznicowe dotyczące 77. rocznicy zakończenia walk o Poznań.
● komisja w składzie p. Małgorzata Kowalczyk, p. Izabella Pilarczyk i p.Violetta Klabińska, wyłoniła zwycięzców konkursów szkolnych, które zostały przeprowadzone styczniu 2022 r:
W konkursie „Rozjaśnianie włosów” – najwięcej punktów zdobyła – Daria Stanisławska 3G1.
-w konkursie „Nietrwałe przekształcenie struktury włosów” najwięcej punktów zdobyła Sandra Kaczmarczyk z klasy 2.5 szkoły branżowej,
– w konkursie „Strzyżenie włosów” najwięcej punktów zdobyła Marta Przybysz z klasy IIA technikum.
Finaliści otrzymali dyplomy uznania podpisane przez p. dyrektor oraz komisję konkursową, a także drobne upominki. Serdecznie gratulujemy.
● Klasa 1E otrzymała nagrodę od Rady Rodziców za zajęcie 3 miejsca w konkursie na największą wpłaconą kwotę. Klasa otrzymała 200zł i całość przeznaczyła na zbiórkę dla Ukrainy. Za otrzymaną kwotę zostały zakupione leki. Klasą i akcją opiekowała się p. Magdalena Mączyńska.
STYCZEŃ:
Styczeń to głównie ferie i szansa dla uczniów na odpoczynek od szkolnych ławek, choć raczej obecnie od monitorów z powodu wprowadzenia nauki zdalnej. Taka sytuacja oraz częste zachorowania wśród uczniów stanowią na pewno duże wyzwanie dla wszystkich. Miejmy nadzieję, że nowy rok przyniesie nam lepsze warunki pracy i życia. Poniżej co udało się przeprowadzić w trakcie tych niewielu styczniowych dni.
3 i 10 stycznia
odbył się szkolny konkurs z zakresu rozjaśniania włosów. W konkursie brały udział klasy: 3G1 i 3G2. Wyniki zostaną ogłoszone po feriach zimowych. Konkurs zorganizowały panie: Małgorzata Kowalczyk, Izabella Pilarczyk oraz Violetta Klabińska.
4 i 13 stycznia
odbył się konkurs szkolny z zakresu strzyżenia włosów. W konkursie brały udział klasy: IIA, 2.5, 2.6 i 3G2. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po feriach zimowych. Organizatorkami konkursów były panie: Małgorzata Kowalczyk, Izabella Pilarczyk, Violetta Klabińska.
5 i 12 stycznia
odbył się szkolny konkurs z zakresu nietrwałego przekształcania struktury włosów. W konkursie brały udział klasy: IB, IIIPB, 2.5, 3G1, 2.6 oraz 3G2. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po feriach zimowych. Konkurs zorganizowały panie: Małgorzata Kowalczyk, Izabella Pilarczyk oraz Violetta Klabińska.
10 stycznia
uczniowie klasy IIA na zajęciach z przedmiotu technologia fryzjerstwa rozpoczęli pracę nad projektami form geometrycznych stosowanych w strzyżeniach włosów. Gotowe projekty zostaną przełożone na główki styropianowe. Zajęcia prowadzi p. Małgorzata Kowalczyk.
10, 11 i 25 stycznia
uczniowie klas czwartych podeszli do egzaminów zawodowych. W zawodzie technika przemysłu mody uczniowie zdawali egzamin z kwalifikacji AU.42 Organizacja procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych. Technik usług fryzjerskich zmagał się z kwalifikacją AU 26 – Projektowanie fryzur. Uczniowie w sesji styczeń-luty mieli możliwość zdać egzaminy poprawkowe w kwalifikacjach: AU.14. Wytwarzanie wyrobów odzieżowych, AU.21. Wykonywanie zabiegów fryzjerskich część pisemna i praktyczna z wykonaniem. Trzymamy mocno kciuki za jak najlepsze wyniki!
11 stycznia
w klasie IA technikum odbył się konkurs klasowy, którego tematem była fryzura Sylwestrowa. Konkurs zorganizowały panie Karolina Szarzyńska i Beata Malchrowicz.
Tego samego dnia uczniowie z klasy IIA technikum wykonali fryzury karnawałowe. Kierowali się kreatywnymi metodami pracy – twórczym stylem myślenia i działania, wzmacniając swoją fantazję, rozwijając marzenia. Stosowali odpowiednie preparaty do zabiegów nietrwałego odkształcania włosów i formowania fryzury karnawałowej oraz przepiękne kolorowe akcesoria i ozdoby do dekoracji włosów, tworząc jednolitą całość. Uczniów wspierała w działaniach p. Katarzyna Helwich.
13 stycznia
w klasie IIB technikum uczniowie wykonywali zabiegi keratynowego prostowania włosów na trzech modelkach, w podziale na trzy grupy pod okiem nauczyciela przedmiotu p. Aurelii Kasprzak.
GRUDZIEŃ:
W grudniu najważniejsze są oczywiście święta i koniec roku i dlatego zamiast wstępu życzenia, których autorką jest dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowych p. Maria Korczak:
PrzednamikolejneŚwiętaBożegoNarodzeniawczasachtrudnych iskomplikowanych.Na zawieruchę wokół, która dotyka nas w tylu obszarach, nie mamy wpływu.W tej sytuacji źródło ciepła, życzliwości i oparcia możemy odnaleźć w sobie i naszych bliskich. Skorzystajmy z tej szansy na budowanie dobrych relacji w rodzinach i zadbanie oswój dobrostan. To da namsiły iwiarę, że nasze działania mają sens i przyniosą dobrerezultaty.
Poniżej odrobinę wiadomości z życia szkoły w grudniu. Zapraszamy do lektury!
Grudzień to miesiąc ważny dla historii kraju i dlatego nauczyciele historii przygotowali i przeprowadzili w klasach technikum i szkoły branżowej lekcje rocznicowe dotyczące:
– 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego;
– 103 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Lekcje przeprowadzono z wykorzystaniem prezentacji oraz materiałów przygotowanych m.in. przez Urząd Marszałkowski.
W grudniu przypada również Światowy Dzień Walki z AIDS. Jest to zawsze dobry powód, aby poruszyć na lekcjach biologii zagadnienia związane z tą chorobą. W wielu klasach odbyły się lekcje na temat sposobów zakażenia, objawów i profilaktyki HIV/AIDS. Rozmawialiśmy również o tolerancji wobec osób zakażonych HIV. Obejrzeliśmy krótki film dotyczący tej choroby. Myślę, że każda lekcja dotycząca profilaktyki chorób jest dla młodzieży cenna – napisała p. Anna Sobańska, nauczyciel biologii, odpowiedzialna za zaplanowanie i przeprowadzenie lekcji.
10 grudnia
rozstrzygnięto konkurs fotograficzny UCZEŃ W AKCJI IV edycji „HYBRYDOWO-ZAWODOWO” zrealizowany przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. Pani Katarzyna Helwich, nauczyciel praktycznej nauki zawodu, dziękuje wszystkim uczestnikom, którzy brali udział w konkursie, dziękuje bardzo za zaangażowanie w promowanie kształcenia zawodowego naszej szkoły. Z 34 prac konkursowych z 7 szkół ponadpodstawowych subregionu poznańskiego przyznano 4 nagrody główne oraz 5 wyróżnień. Jako pierwsze wyróżnienie otrzymała uczennica z naszej szkoły z klasy III PB – Nicole Jencz. Swoją pracę zatytułowała „Nauka fryzjerstwa w ZSO”, drugie wyróżnienie przyznano Marcie Spychała-Lenard z klasy 2.6 za pracę pt „Nauka fryzjerstwa na kwarantannie”. Gratulujemy zdolnym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów.
13 grudnia
odbył się finał VI edycji konkursu Bajkowy pokaz mody 2021 „Jan Brzechwa – czarodziej dzieciństwa”.
Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Odzieżowych im. Władysława Reymonta w Poznaniu, a adresatem uczniowie szkół podstawowych z Poznania i okolic.
Bohaterem tegorocznej edycji był Jan Brzechwa, najbardziej znany i czytany przez wiele pokoleń autor wierszy i bajek dla dzieci.
Kolejny raz z powodu epidemii nie mogliśmy spotkać się z uczestnikami konkursu, zaprosić ich do siebie i ugościć. Ale ta przykra sytuacja ma też swoje dobre strony. Każdy z uczestników nadesłał do nas krótki film, pokazujący przygotowaną przez niego postać. Dzięki temu mogliśmy stworzyć ciekawą filmową prezentację.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, bo wykazali się wyobraźnią i pomysłowością, które zachwyciły jury konkursu i widzów tej prezentacji. Uważamy, że sam udział w konkursie- praca i zabawa przy wykonywaniu strojów i kręceniu filmów już stanowi wygraną dla uczestników.
Organizatorzy konkursu: p. Agnieszka Glabiszewska, p. Wiesława Ignaczak, p. Elżbieta Miłowska, p. Monika Matuszewska, p. Krystyna Ogrodowicz-Sękowska.
Uczennica klasy IIC technikum Karina Grabowska zaprojektowała i wykonała logo konkursu.
Film dostępny jest pod adresem:
drive.google.com/file/d/19Svnv9GtEgtU0xKcLIweWFjoFTXKz2BU/view?usp=sharing
16 grudnia
uczennice klasy IIB technikum wykonywały sobie nawzajem pielęgnacje włosów po dokiem nauczyciela praktycznej nauki zawodu p. Karoliny Szarzyńskiej.
LISTOPAD:
Drodzy Państwo,
Listopad był dla szkoły bardzo trudny z powodu licznych przypadków zakażenia wirusem Covid-19 i koniecznością wysyłania dużej liczby klas na nauczanie zdalne. Taki sposób funkcjonowania powoli staje się normą – człowiek ma na szczęście umiejętność dostosowywania się do zmieniających się warunków. Nie wszystko, jednak, co zostało zaplanowane można było zrealizować, w tym matury próbne – te musiały zostać przesunięte na grudzień. Poniżej kilka działań, które niemal cudem zostały przeprowadzone.
W związku z obchodami Dnia Niepodległości, nauczyciele historii przeprowadzili w klasach lekcje rocznicowe przy wykorzystaniu strony niepodległa gov.pl, na której znajdują się ciekawe materiały związane z odzyskaniem niepodległości, filmy: „Ojcowie niepodległości”, artykuły o II RP itd.
Klasy fryzjerskie z technikum – IIIGC, IA i IIB – pod czujnym okiem nauczycieli zawodu tworzyły fryzury patriotyczne i z okresu II RP.
w tym dniu niektóre klasy miały przypięte kokardy narodowe i/lub biało-czerwone rozetki, na holu natomiast, pojawiła się tablica rocznicowa. Wiadomości o obchodach święta przesłała p. Dorota Schwarz-Wolska.
4 listopada
mieliśmy przyjemność gościć w szkole naszego absolwenta Technikum Darka, który wraz ze swoimi współpracownikami przeprowadził dla klas III i IV technikum szkolenie fryzjerskie z zakresu konsultacji z klientem oraz wykonania do niej strzyżenia. Młodzież mogła konsultować z modelką fryzurę, a Darek dopełnił całości i wykonał strzyżenie zgodne z życzeniami modelki. Całość wydarzenia zainicjowała nauczycielka przedmiotów zawodowych p. Izabella Pilarczyk.
5 listopada
SUKCES ODZIEŻÓWKI W PBO 2022!!!
Ogłoszone zostały wyniki Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Trzy tygodnie zaangażowania całej społeczności ZSO i uzyskany wynik 1598 głosów poparcia zapewnił nam podium w rejonie Stare Miasto, a nasz projekt został zakwalifikowany do realizacji! Bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy wytrwale zbierali głosy wśród swoich znajomych i rodziny. Teraz z niecierpliwością czekamy na kolejny etap, czyli remont naszej sali gimnastycznej. Akcją opiekowała się p. Katarzyna Pazik.
10 listopada
zespół klasowy z IIA i IIIB technikum zaakcentował obchody Dnia Niepodległości podczas zajęć praktycznych poprzez wykonanie fryzur patriotycznych pod okiem p. Katarzyny Helwich .
11 listopada
na wniosek samorządu Uczniowskiego uczniowie i pracownicy szkoły o godz. 11.11 na dźwięk dzwonka odśpiewali hymn narodowy przy akompaniamencie zapewnionym przez ekipę radiowęzła szkolnego. W tym roku wyjątkowo uczniowie pozostali w salach lekcyjnych w trakcie śpiewania z powodu wprowadzonych obostrzeń związanych z ryzykiem zachorowania. SU opiekują się p. Joanna Kranc i p. Justyna Skrzypczak.
20 listopada
ze stażu we Włoszech powróciła grupa 21 uczniów technikum. Cieszymy się, że w tak trudnym czasie udało się odbyć praktyki i przy okazji poznać kulturę obcego kraju. Grupą opiekowała się p. Iwona Koseda i p. Dagmara Żukowska-Hombek.
24 listopada
uczennica z klasy IIIPA technikum Amelia oraz uczennice z klasy IIIPB Maja i Nikol oraz uczeń z klasy II Adam wzięli udział w konkursie fotograficznym „UCZEŃ W AKCJI” w IV edycji pod hasłem „HYBRYDOWO -ZAWODOWO”. Trzymamy kciuki za naszych kandydatów do nagrody!
25 listopada
uczniowie z klasy IIA technikum, na zajęciach zdalnych czyli w warunkach domowych, wykonali fryzury wieczorowe – Andrzejkowe na sobie. Mieli to połączyć z ubiorem i makijażem, ozdobami – akcesoriami fryzjerskimi inicjatywą twórczą. Zajęcia prowadziła p. Katarzyna Helwich.
PAŹDZIERNIK:
Październik dał się nam mocno we znaki. Z powodu incydentów zakażeń koronawirusem potwierdzonych testem, wiele klas musiało przejść czasowo na tryb nauki zdalnej, uczniowie klas branżowych zostali zobligowani do opuszczenia salonów fryzjerskich, część nauczycieli musiała odbyć kwarantannę. Zakłóciło to w znacznym stopniu organizowanie pracy szkoły. Okazuje się jednak, że nawet w takich warunkach można przeprowadzić wiele interesujących działań, o czym można się dowiedzieć czytając poniższy raport. Zapraszam do lektury.
1 października
kolejny rok z rzędu odbyły się obchody XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Wspólną zabawę, polegającą na sprawdzeniu znajomości tej podstawowej umiejętności matematycznej, przygotowali w tym roku uczniowie klas pierwszych technikum oraz klas 2.1 i 2.3 szkoły branżowej. Celem akcji jest propagowanie zabawowych form uczenia się matematyki, a także pokazaniu jej jako nauki, którą można „oswoić” np. przez wspólną zabawę oraz mobilizowanie uczniów do wykonywania działań w pamięci. Specjalne „Patrole Egzaminacyjne” czyli dwuosobowe zespoły uczniowskie, przeprowadzały krótkie testy z tabliczki mnożenia, a ambitniejsi mogli rozwiązać przygotowane łamigłówki matematyczne.
Każdy, kto poprawnie odpowiedział na pięć pytań otrzymywał plakietkę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. W zabawie wzięli udział uczniowie,nauczyciele i pracownicy szkoły.
Akcja pokazała, że po długim okresie nauczania zdalnego ta podstawowa umiejętność matematyczna wymaga przypomnienia i utrwalenia.
Tego samego dnia o godz. 17:00 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu odbyła się NOC ZAWODOWCÓW- hybrydowo zawodowo 2021. Uczniowie klas technikum przedstawili młodzieży jak wygląda nauka w Zespole Szkół Odzieżowych. Można było zobaczyć pokaz mody z wykorzystaniem strojów, uszytych przez uczniów klas technika przemysłu mody na zajęciach praktycznych. Młodzież ucząca się w klasie technik usług fryzjerskich zaprezentowała nowoczesne, fantazyjne fryzury damskie i męskie. Dużym zainteresowanie cieszył się pokaz makijażu przedstawiony przez uczniów nowego zawodu -technik stylista. Przedsięwzięcie skierowane był do młodzieży klas 7 i 8 oraz ich rodziców. Celem Nocy zawodowców jest zwiększenie świadomości i perspektyw edukacyjnych oraz zawodowych w kolejnych latach oraz promocja szkolnictwa branżowego i technicznego. Koordynatorem wydarzenia była p. Grażyna Szczecińska.
W tym dniu również rozpoczął się weekend w Gdyni dla przedstawicieli kadry pedagogicznej szkoły. Żeglarz, budowniczy jachtów, społecznik i popularyzator żeglarstwa w jednej osobie oraz prezes Fundacji Empatia p. Andrzej walczak zaprosił osiem nauczycielek z naszej szkoły na rejs po morzu Bałtyckim. Zaproszenie było wynikiem wystąpienia p. Walczaka na rekolekcjach wielkopostnych. Misją Fundacji jest propagowanie integracji wszystkich ludzi niezależnie od stopnia ich niepełnosprawności i wykształcenia, zamożności czy kraju i pochodzenia. Warto dodać, że podczas rekolekcji został ogłoszony konkurs, którego dwie laureatki wzięły nieodpłatnie udział w rejsie na pokładzie jachtu fundacji podczas wakacji. Mamy nadzieję na kontynuowanie współpracy z fundacją. Wszystkim zainteresowanym tematem podaję link do strony fundacji: jachtempatia.pl/kontakt/
4 października
odbyło się szkolenie w ABM HAIR ACADEMY zorganizowane przez p. Izabellę Pilarczyk. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy IIIGA.Szkolenie miało na celu zapoznanie uczniów z nowymi technikami strzyżenia z wykorzystaniem 7 reguł BLANSE. Każdy uczestnik miał możliwość ćwiczyć wybraną technikę strzyżenia przy pomocy nowoczesnych i ergonomicznych nożyczek exthand.
11 października
uczniowie klasy IIIPB technikum pod nadzorem p. Katarzyny Helwich uczestniczyli w zajęciach praktycznych, gdzie dobierali metody badania włosów i skóry głowy do planowanego zabiegu pielęgnacyjnego. Badali włosy i oceniali stan skóry głowy metodą organoleptyczną oraz za pomocą mikrokamery podłączonej do monitora, który daje wyraźny, powiększony kilkaset razy, obraz. Uczniowie uczyli się wymieniać cechy zdrowych włosów oraz nieprawidłowości na skórze głowy, pracując w parach kształtowali swoje umiejętności w wypełnianiu karty klienta i karty diagnozy, dobierali preparaty pielęgnacyjne i organizowali stanowisko pracy do zabiegu upiększającego włosy.
12 października
klasa IIIPA technikum była na wycieczce w salonie barberskim LOCKY BALBOA na ulicy Mostowej 14, gdzie uczestniczyli w profesjonalnym pokazie strzyżeń męskich. Pokaz dotyczył klasycznych fryzur męskich i tradycyjnego golenia. Każdy uczeń miał możliwość, na podstawie obserwacji wykonywanej pracy, zadawać pytania i dzięki temu, poszerzyć swoją wiedzę. Klasa wyruszyła na wycieczkę pod opieką p. Katarzyny Helwich.
13 października
aby uczcić święto Komisji Edukacji Narodowej i przybliżyć uczniom zeszłoroczny konkurs „Mała Pętelka” (konkurs ten miał formułę zdalną ze względy na panujący stan zagrożenia pandemią i zawieszenie zajęć szkolnych), uczniowie i nauczyciele spotkali się na sali gimnastycznej o godz. 13.00. Mieliśmy przyjemność wysłuchać życzeń Samorządu Uczniowskiego i p. dyrektor Marii Korczak oraz obejrzeć pokaz modeli ze wspomnianego konkursu. Imprezę organizowali nauczyciele poloniści.
14 października
był to dzień wolny od zajęć szkolnych ale nie wolny od pracy i dlatego nauczyciele rano zgromadzili się na spotkaniu zespołu wychowawczego. Problemów wychowawczych pojawia się każdego dnia bez liku i dlatego było wiele zagadnień wymagających omówienia. Następnie o godz. 9.30 można było wysłuchać koncertu muzyki Fryderyka Chopina. W koncercie mogli również uczestniczyć chętni uczniowie. Koncert zorganizowała p. Izabella Podgórniak.
15 października
została utworzona wystawa zdjęć w gablocie nr 1 na parterze szkoły. Zdjęcia przedstawiają narzędzia pracy fryzjera w latach 1920-1940 są to między innymi żelazka na gorąco oraz suszarki. Do obejrzenia zawartości gabloty zaprasza p. Izabella Pilarczyk.
18 października
panie Katarzyna Helwich i Karolina Szarzyńska zorganizowały lekcję szkoleniową w klasie IIIPB dotycząca rozjaśniania włosów oraz zasad organizacji stanowiska pracy i zabezpieczenia klienta przed zabiegiem. Szkolenie poprowadził znany w Poznaniu stylista fryzur, technik koloryzacji, trener młodej kadry fryzjerskiej w Polsce Pan Lechosław Charliński znany jako Jabbar.
Tego samego dnia uczeń p. Katarzyny Helwich Jakub z klasy IVA technikum zdał w Izbie Rzemieślniczej egzamin czeladniczy, czym udowodnił, że uczeń technikum też może posiąść wymagane umiejętności do pracy w zawodzie. Gratulujemy Jakubowi podjęcia takiego wyzwania i sukcesu!!!
19 i 21 października
uczniowie naszej szkoły z klas IIA i IVA technikum włączyli się w promowanie głosowania na projekt tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Dla przypomnienia: projekt dotyczy pozyskania funduszy na remont sali gimnastycznej. Czekamy z niecierpliwością na ogłoszenie wyników, które nastąpi już wkrótce.
21 października
odbyło się spotkanie uczniów klas IV technikum z przedstawicielem Drużyny Szpiku p. Stanisławem Furmaniakiem.
Celem spotkania było m.in. uświadomienie uczniom jak łatwo można zostać potencjalnym dawcą szpiku i krwiodawcą. Podczas zajęć młodzież mogła dowiedzieć się więcej na temat chorób nowotworowych, szczególnie tych dotykających krwi, na czym polega leczenie i przeszczep szpiku, który jest często jedynym skutecznym sposobem na pełen powrót do zdrowia oraz jak ważna jest „rozbudowa” banku potencjalnych dawców szpiku. Młodzież dowiedziała się również jak istotne jest wykonywanie badań krwi czyli morfologii, umożliwia to zdiagnozować chorobę w jej wczesnym stadium.
22 października
klasa IVA technikum stanęła przed szansą sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności mierząc się z próbnym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Wyniki próbnego egzaminu nie są jeszcze znane a za organizację odpowiada p. Eugenia Olkiewicz.
Egzamin z kwalifikacji AU.26 „Projektowanie fryzur” odbędzie się w styczniu 2022r.
24 października
uczniowie klas technikum wylecieli do Włoch na miesięczny staż zagraniczny pt. Projektujemy przyszłość – międzynarodowe staże zawodowe uczniów. Na stażu w Bolonii będą szlifować swoje umiejętności zawodowe i językowe w renomowanych salonach fryzjerskich i przedsiębiorstwach w branży krawieckiej. Młodzież pozostaje na wyjeździe pod opieką pań Dagmary Żukowskiej-Hombek oraz Iwony Kosedy. Projekt koordynuje p. Grażyna Szczecińska.
25 października
panie Katarzyna Helwich i Karolina Szarzyńska zabrały uczennice klasy IIIPB technikum na wycieczkę do sklepu „Maroko”. Uczennice zapoznały się ze zdrowym stylem życia i pielęgnacją w oparciu o naturalne składniki marokańskie. Dzięki oryginalnym produktom z tej magicznej krainy uczennice mogły zapoznać się z ofertą marokańskich dodatków i akcesoriów, orientalnych perfum, kremów, które przywracają młody wygląd i wyjątkowych kuracji do włosów z olejkiem arganowym, kuracji przyspieszających porost włosów z kozieradką oraz kuracji wygładzającej strukturę włosów z opuncją figową, naturalnych wcierek na bazie olejków, które dogłębnie odżywiają włosy i skórę głowy dzięki czemu włosy stają się odżywione i miękkie. Sklep opatrzony jest certyfikatem ECOCERT, który poświadcza jakość biologiczną i ekologiczną oferowanych produktów.
Tego samego dnia w szkole kl.1.1 szkoły branżowej miała wyjątkową lekcję z wychowawcą na temat: Aktywna postawa wobec własnego życia zawodowego. Uczniowie mieli przyjemność spotkać się z absolwentką naszej szkoły Marysią Lewandowską – laureatką wielu konkursów fryzjerskich, m.in. zdobywczynią I m. w XXVII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w kategorii fryzura z fal i pierścieni na mokro – Poznań 2019. Gość opowiedział m.in. o egzaminie czeladniczym i wymaganiach egzaminacyjnych. Zaprezentował także główki z różnymi fryzurami, prezentując uczniom tajniki sztuki fryzjerskiej. Była to świetna okazja do podzielenia się swoimi wrażeniami i przeżyciami z pierwszych tygodni nauki oraz praktyk pracowników młodocianych. Marysia chętnie dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem a uczniowie zadawali jej wiele pytań dotyczących egzaminu, konkursów, warsztatu fryzjerskiego itd.
Ze względu na wielkie zainteresowanie i zaangażowanie uczniów oraz otwartość i życzliwość gościa, tego samego dnia również kl.2.5 szkoły branżowej spotkała się z naszą absolwentką. Absolwentkę zaprosiła wychowawczyni klasy 1.1, p. Barbara Pelińska.
Również tego dnia nauczyciele naszej szkoły: p. Krystyna Ogrodowicz-Sękowska i p. Regina Woyke zostały odznaczone Brązowym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP. Obu Paniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy.
Co więcej, tego dnia uczniowie zechcieli docenić naszą szkołę i zgłosili Zespół Szkół Odzieżowych do nagrody Szkoła Roku w akcji Nauczyciele i Szkoła na Medal, a p. Klaudię Augustyniak – wieloletniego nauczyciela ZSO – do tytułu Nauczyciel na Medal w plebiscycie edukacyjnym prowadzonym przez „Głos Wilekopolski”. Informacje o głosowaniu znajdują się na stronie www.gloswielkopolski.pl/nauczyciel
26 października
panie Beata Malchrowicz i Karolina Szarzyńska zorganizowały konkurs w klasie IA technikum. Tematem konkursu była FRYZURA Z WARKOCZEM. Uczniowie za I, II i III miejsca otrzymali dyplomy.
Tego samego dnia Marzena z klasy IC techniku wzięła udział w 1 Konkursie Poezji Śpiewanej „Na skrzydłach wiatru” organizowanym przez Technikum nr 19 w Poznaniu. Marzena uzyskała wyróżnienie II stopnia za wykonanie (śpiew i gra na gitarze) utworu Edwarda Stachury „Kim właściwie była ta piękna pani…”. Serdecznie gratulujemy utalentowanej Marzenie!!!
Również w październiku
● klasy: 1.2 szkoły branżowej oraz IA i C technikum spotkały się z policjantem z Komisariatu Poznań Stare Miasto w Poznaniu aby posłuchać wykładu na temat odpowiedzialności karnej nieletnich, uzależnień oraz cyberprzemocy. Spotkanie zorganizowała p. pedagog Anna Anioł.
● Samorząd Uczniowski zakończył prace nad dwoma projektami w ramach konkursu Urzędu Miasta Poznania „Fundusz Samorządów Uczniowskich”.
Pierwszy z nich to projekt pt. „Stacja Radiowa Szpilka-muzyka łagodzi obyczaje”. Celem projektu było zapewnienie uczniom komfortu spędzania czasu między lekcjami przy rytmach muzyki oraz przekazywanie istotnych informacji w sposób czytelny i dobrze słyszalny. Poprzez muzykę możemy wpływać na stan emocji, zaoferować chwilę relaksu i odprężenia. Aby pomieszczenie Stacji sprzyjało dobrej pracy, zapadła decyzja o przeprowadzeniu remontu: pomalowano ściany, wymieniono oświetlenie i wykładzinę, zakupiono nowe krzesła i stół. Na ścianach zawisły prace uczniów. Niebawem zostanie ogłoszony konkurs na grafikę ścienną. Stacja stała się przestronną, przyjazną i nowoczesną przestrzenią.
„Szkolna strefa EKO” to drugi projekt Samorządu. W związku z pandemią COVID-19 bardzo duża część uczniów wróciła do szkoły z obniżoną kondycją psychiczną, dlatego też projekt ma mieć efekt terapeutyczny i zapewnić uczniom poprawienie ich samopoczucia oraz sprawienie aby w szkole stało się przytulniejszej, bardziej zielono. W kąciku relaksu „Odzieżowe Zacisze” zamontowane zostały instalacje z doniczkami z roślinami. Kwiaty zdobią również parapety na poszczególnych piętrach szkoły. Zadaniem uczniów jest opieka nad roślinami. Kwiaty takie jak, np. skrzydłokwiat, bluszcz pospolity czy też rapis nie tylko cieszą oko, ale również poprawiają jakość powietrza. W realizację projektów zaangażowani byli uczniowie klasy IIIGD: Maja, Piotr, Zuzanna, IIIGA: Bruno, Bartosz, Igor, IIC: Kacper, Leon i wiele innych. Samorządem i projektami opiekuje się p. Justyna Skrzypczak.
● Ukazał się kolejny numer gazety szkolnej „Guzik z Pętelką”, numer w załączeniu do tej wiadomości. Gazetą opiekuje się p. Krystyna Ogrodowicz-Sękowska.
WRZESIEŃ:
Koniec wakacji i początek nowego roku szkolnego 2021/2022 to radość z powrotu do szkoły i spotkań z dawno niewidzianymi twarzami oraz wielkie nadzieje, że zdrowie dopisze i nie będziemy musieli przechodzić na tryb pracy on-line. Funkcjonowanie jednak utrudnia ogólna sytuacja w kraju – wszechobecne zagrożenie epidemiologiczne i dlatego wiele imprez i wydarzeń planowanych jest z myślą, aby ograniczać gromadzenie się dużej liczby osób w jednym miejscu. Staramy się jak możemy działać w zmienionych warunkach, niech ograniczenia nie zniechęcają nas do działania, tylko wyzwalają pokłady kreatywnych pomysłów. A oto, co we wrześniu:
● Rozpoczęliśmy kampanię informacyjną na temat projektu, który chcielibyśmy zrealizować w naszej szkole w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO). Liczymy na to, że dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników, uczniów oraz rodziców otrzymamy potrzebne fundusze od miasta na remont sali gimnastycznej. Aby osiągnąć ten cel, nasz projekt musi otrzymać największą liczbę głosów i pokonać konkurencję. Dlatego bardzo prosimy Państwa o oddanie jednego ze swoich głosów na nasz projekt.
Głosować może KAŻDY mieszkaniec Poznania, bez względu na wiek. Ważne jest miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Liczymy na to, że uda się Państwu zmobilizować również całą rodzinę, sąsiadów czy znajomych.
Głosowanie rozpocznie się 1 października i potrwa do 22 października do g. 12:00.
Nasz projekt to rejon IX numer 2: „Remont sali gimnastycznej w ZSO”.
Zasady i link do głosowania wyślemy Państwu w osobnej wiadomości.
● Klasy czwarte technikum odbyły spotkanie z wicedyr. Joanną Turkiewicz na temat zasad przystąpienia, organizacji i zdawania egzaminów maturalnych w maju 2022. Do końca miesiąca wszyscy chętni złożyli deklaracje – razem w klasach technikum wolę przystąpienia do egzaminów wyraziło 44 uczniów.
● Rozstrzygnięty został konkurs na projekt muralu, zwyciężył…
1 września
klasa IVA technikum wybrała się na wycieczkę do hurtowni fryzjerskiej w celu zapoznania się z nowościami na rynku fryzjerskim. Grupą opiekowała się p. Beata Malchrowicz.
13 września
p. Izabela Pilarczyk, nauczyciel przedmiotów zawodowych, nawiązałam współpracę z ABM HAIR ACADEMY ul. Krakowska 74. Firma która organizuje pokazy i szkolenia dla uczniów i mistrzów fryzjerstwa, w tym bezpłatne szkolenia otwarte, które odbywają się dwa razy w miesiącu.
14 września
rodzice klas drugich i trzecich spotkali się z wychowawcami klas.
16 września
rodzice klas pierwszych spotkali się najpierw z kierownictwem szkoły, a następnie z wychowawcami. Rodzice klas czwartych po spotkaniu z wychowawcami mogli wysłuchać porad psychologa p. Martyny Polaczyk. Informacje dotyczyły wspierania uczniów, którzy w tym roku szkolnym przystępują do egzaminów maturalnych, następnie p. wicedyr. Joanna Turkiewicz opowiedziała o samych egzaminach.
21 września
odbyło się zebranie przedstawicieli klas 2 i 3 technikum z Samorządem Uczniowskim.
23 września
klasa IVA technikum została zaproszona do profesjonalnego salonu barberskiego, gdzie mistrzowie nożyczek mogli pochwalić się najwyższym kunsztem zawodu. Młodzież obserwowała wykonanie najmodniejszych fryzur męskich, stylizacje zarostu męskiego przy użyciu brzytwy a także woskowanie. Grupą opiekowała się p. Beata Malchrowicz.
26 września
w naszej szkole odbyło się szkolenie z keratynowego prostowania włosów. Szkoleniowiec firmy KERATIN TRUE i młodzież z klas II i III wykonała zabiegi keratynowego prostowania włosów oraz keratynowej regeneracji włosów. Każdy uczestnik szkolenia otrzymał certyfikat i upominek. Szkolenie zorganizowała p. Beata Malchrowicz.
28 września
przedstawiciele klas pierwszych i osoby chętne, chcące współpracować z Samorządem Uczniowskim uczestniczyły w spotkaniu z p. dyr. Marią Korczak. Na spotkaniu omówiono plan działania, przydzielono zostały obowiązki poszczególnym sekcjom: plastyczna, informacyjna, organizacyjna. Pierwszą akcją było przygotowanie została gazetka z okazji Dnia Chłopaka i życzeń okolicznościowych na Facebooku szkoły.
Zorganizowany został również Internetowy Kiermasz Podręczników (informacja na Facebooku).
Przygotowana została również ankieta dla poszczególnych klas, dotycząca pomysłów na wydarzenia szkolne.
Spotkania nadzorowała p. Justyna Skrzypczak – opiekun Samorządu.
29 września
tego dnia odbyła się impreza informacyjna „Salon maturzystów”. Uczniowie klas czwartych mogli posłuchać informacji o zasadach zdawania poszczególnych przedmiotów oraz wziąć udział w wirtualnych targach edukacyjnych, czyli zapoznać się z aktualną ofertą uczelni i szkół wyższych. Uczniowie klas IV A i B technikum mieli dzień wolny od zajęć lekcyjnych aby mów w pełni skorzystać z Salonu – już kolejny rok z rzędu wydarzenie to jest organizowane on-line ze względu na panującą sytuację zagrożenia zakażenia wirusem.